Grupy

Grupa I - ogłoszenia i aktualności

 

WKRÓTCE:

Panie z grupy I wszystkim Misiakom i ich rodzinom życzą udanych i słonecznych wakacji!

*                        *                         *                           *

TO JUŻ BYŁO:

 • 27 czerwca 2017 r Misiaki gościły w swojej sali mamę Weroniki B. Mama w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi przeprowadziła z nami mini warsztaty krawieckie. Powstały na nich cudowne kołderki i poduszeczki do naszych wózków. Mama również uszyła dla naszych lalek przepiękne, kolorowe ubranka. Na koniec spotkania każdy z nas dostał w prezencie kolorowe guziczki. Bardzo dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie. Misiaki i panie.
 • 21 czerwca 2017 r Misiaki gościły w przedszkolu swoich rodziców i rodzeństwo z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017. Z tej okazji wystawiliśmy przedstawienie pt. Cztery pory roku. Wspaniały występ dzieci został nagrodzony gromkimi brawami. Po występach odbył się słodki bankiet, zorganizowany przez rodziców, za co bardzo dziękujemy. Dzieci i panie z grupy I
 • 20 czerwca 2017 r gościliśmy w naszej grupie mamę Weroniki Cz., która w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi poprowadziła taneczne warsztaty. Tańczyliśmy i bawiliśmy się do znanych piosenek , a na koniec naszego spotkania zrobiliśmy misiakowe bransoletki dla naszych mam. Bardzo dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie. Misiaki i panie.
 • 6 czerwca 2017 r gościliśmy w naszej grupie mamę Frania, która opowiedziała nam o sztuce plastycznej, w której wykorzystuje się nietypowe formy, materiały. Zaproponowała nam również zabawę w tworzenie gigantycznej pajęczyny z włóczek. Na koniec spotkania mama przeczytała nam książkę. Dostaliśmy również prezenty w postaci materiałów do tworzenia obrazów w formie 2D. Bardzo dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie. Misiaki i panie.
 • 26 kwietnia 2017 r. (środa) byliśmy na pierwszym spotkaniu z cyklu "spotkania z ciekawą książką" w Miejskiej Bibliotece Publicznej "Ikar". Pani bibliotekarka oprowadziła nas po bibliotece, opowiedziała o jej zasadach i funkcjonowaniu. Później zaprowadziła nas do niezwykłego miejsca - kącika czytelniczego dla dzieci. Wraz z bohaterką książeczki "Kocia kicia poznaje bibliotekę" jeszcze raz przypomnieliśmy sobie co to jest biblioteka, co można w niej robić i kogo lub co spotkać. Następnie pani bibliotekarka pokazała nam kilka niezwykłych i niecodziennych książek dla dzieci. Na koniec pani Ola wraz z dziećmi wypożyczyła pierwszą książkę dla naszej grupy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
 • 10 kwietnia 2017 r (poniedziałek) gościliśmy w naszej grupie mamę Hani W., która przedstawiła nam swoje hobby. Pani Agata zajmuje się robieniem kartek okolicznościowych. Mieliśmy okazję zobaczyć jak powstaje kartka, jakie sprzęty są do tego potrzebne. Razem z mamą Hani zrobiliśmy ozdoby wielkanocne - kolorowe pisanki. Na koniec spotkania Pani Agata przygotowała nam słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie. Misiaki i panie.
 • 5 kwietnia 2017 r. (środa) odbyły się warsztaty sportowe dla dzieci i ich rodziców z naszej grupy. Warsztaty poprowadził pan Maciej Wrona - nauczyciel zajęć ogólnorozwojowych. Zaproponował zestaw zabaw i ćwiczeń usprawniających dziecięce stopy. Dziękujemy wszystkim za przybycie na spotkanie.
 • 1 marca 2017 (środa) gościliśmy w naszej grupie tatę Tymka. Pan Rafał przedstawił nam swój zawód - fryzjer. Opowiedział nam o tym co robi fryzjer, pokazał nam rożne przybory fryzjerskie i zademonstrował na manekinie do czego służą. Później sami zamieniliśmy się we fryzjerów. Na koniec tata Tymka przygotował nam słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie. Misiaki i panie.
 • 23 lutego 2017 (środa) w naszej grupie gościliśmy mamę i siostrę Maksa. Nasi goście czytali nam bajeczki oraz rozmawiali z nami o przygodach bohaterów. Mama Maksa na koniec przygotowała nam słodką niespodziankę, a siostra wręczyła nam kolorowe naklejki. Bardzo dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie. Misiaki i panie. 
 • Dziękujemy rodzicom za udział w zebraniu podsumowującym I półrocze.
 • 27 stycznia 2017 r. w naszej grupie gościliśmy wyjątkowych gości, nasze babcie i naszych dziadków. Z okazji ich święta przygotowaliśmy występ. Były piosenki, wiersze, tańce, a nawet gra na instrumentach. W miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze mogliśmy obchodzić Święto Babci i Dziadka. Cała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który przygotowali rodzice. Za co bardzo dziękujemy.
  Misiaki i panie.
 • 21 grudnia odbyła się przedszkolna wigilia, w której uczestniczyły wszystkie dzieci i pracownicy. Przy dźwiękach kolęd, świątecznych życzeń zasiedliśmy do wigilijnego stołu.
 • 15 grudnia 2016 r. odbyły się w grupie Misiaki Świąteczne warsztaty plastyczne . Na warsztatach rodzice i dzieci oraz nauczycielki wykonywali ozdoby choinkowe,które przystroiły naszą grupową choinkę. Nasze spotkanie odbyło się w miłej, rodzinnej atmosferze przy dźwiękach świątecznych piosenek oraz zapachu i smaku świątecznych słodkości. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom i zapraszamy na kolejne popołudniowe spotkania.

 • 30 listopada 2016 r. dzieci, rodzice i nauczycielki grupy I Misie wspólnie bawili się podczas wieczoru andrzejkowego. Spotkanie było pełne magi, radości i ciepłej atmosfery. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom i zapraszamy na kolejne popołudniowe spotkania.

 • Nauczycielki grupy I Misie - pani Ola, pani Łucja, pani Małgosia, pani Ewelina, pani Beata, pani Ela, chciały bardzo podziękować wszystkim dzieciom i ich rodzicom za pamięć i wspaniałe życzenia z okazji ich święta. DZIĘKUJEMY!

 • Bardzo dziękujemy rodzicom za wszystkie przyniesione owoce. Powstała z nich wspaniała sałatka owocowa, którą ze smakiem zajadaliśmy oraz mogliśmy poczęstować nią nasze wszystkie panie z przedszkola.

----------------------------------------------------------------------------

WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA GR. I:

-- Wygodne kapcie, łatwe do założenia samodzielnego – najlepiej wsuwane lub zapinane na rzepy, podpisane;
-- Piżamka łatwa do założenia samodzielnego, podpisana, /do wymiany co dwa tygodnie/;
-- Podkład higieniczny podpisany - cerata podbita frotą /nie podkład jednorazowy!/;
-- Chusteczki higieniczne (pudełko) oraz chusteczki mokre;
-- Rzeczy do przebrania w szatni, w oznaczonym imiennie, szmacianym worku /nie reklamówka!!!/. W worku muszą się znaleźć:
- bielizna – majteczki 3-4 pary, podkoszulka,
- minimum dwie bluzki z krótkim i dwie z długim rękawem,
- dodatkowe spodnie, legginsy, spódniczka/sukienka,
- skarpetki/rajstopy,
- oraz bardzo ważne: woreczki jednorazowe na ewentualne mokre rzeczy,
Bardzo ważna jest systematyczna aktualizacja ubrań względem pory roku, uzupełnianie „braków”. Dobrze jest zadbać o tzw. „ubiór na cebulkę”, ale bez szelek, pasków, do sali i na wyjście. Ponadto bardzo prosimy o podpisanie wszystkich rzeczy dziecka – dzieci mają jeszcze problemy z ich rozpoznawaniem. Konieczne są również wieszczki do odzieży wierzchniej – każdej!!! Ciągle spadająca bluza, czy kurtka w końcu jest traktowana przez innych jak dywanik.

WAŻNE:

Bardzo prosimy o systematyczny domowy trening i stymulację do samodzielnego ubierania się i rozbierania oraz składania swojej odzieży. Ważna jest również samodzielność w zakresie czynności fizjologicznych – korzystanie z toalety i czynności higienicznych – mycie rąk, czyszczenie nosa. Uczmy tego w domu!!! Zadbajmy o skuteczne uczenie się i zapewnijmy dziecku większą niezależność i samodzielność.

Jeśli dziecko chce zabrać do przedszkola zabawkę lub przytulankę – bardzo prosimy by była to tylko jedna sztuka!!! Nie grająca, bez ostrych kantów, najlepiej niezbyt duża, podpisana. Proszę pamiętać, że z tej zabawki będą może korzystać też inne dzieci i może ona ulec uszkodzeniu. Dziecko może też przynosić do przedszkola książkę lub gazetkę.

Ponadto bardzo prosimy o systematyczne - bieżące informacje o dziecku:
- Sygnalizowanie, gdy mają miejsce jakieś obawy, lęki czy też czasowe problemy dziecka;
- Alergie pokarmowe i inne – prosimy potwierdzać aktualnym zaświadczeniem lekarskim;
- Sygnalizowanie spóźnień /przyjście po godz. 9:00/ oraz dłuższej nieobecności dziecka tj.: zwolnienie ponad tydzień – prosimy o telefon do przedszkola pod numer tel.: 71/798 68 06.
Koniecznie w przypadku chorób zakaźnych.

 

Grupa I - wiersze i piosenki

*                            *                                *                              *

LATO

PIOSENKI

Lato

1.Chodzi złote lato

w kapeluszu z kwiatów.

W rękach ma latawiec,

biega z nim po trawie.

Ref.:

Hopsa, hopsasa, razem z latem ja,

Hopsa, hopsasa, razem z latem ja.

2. Czasem dla ochłody

lato zjada lody.

Zjada je powoli,

gardło go nie boli.

Ref.:

Hopsa, hopsasa, razem z latem ja,

Hopsa, hopsasa, razem z late ja.

Moja wesoła rodzinka

My rodzinę dobrą mamy,

zawsze razem się trzymamy!

I choć czasem czas nas goni,

My jak palce jednej dłoni!

Mama, tata, siostra, brat

I ja – to mój mały świat!

Dużo słońca, czasem grad –

 

To wesoły jest mój świat!

WIOSNA

PIOSENKI

ZIELONA WIOSNA

Już przyszła wiosna, wiosna malutka

W zielonej sukni, zielonych butkach.

Zielone oczy ma, zielone ręce

W zielone sobie gra, przy tej piosence.

Ref. Wiosno, wiosno zostań z nami

I zaśpiewaj z dzieciakami

La la la la la , La la la la la ,

Każdy wiośnie buzi da.

MASZERUJE WIOSNA

1.Tam daleko, gdzie wysoka sosna

maszeruje drogą mała wiosna

ma spódniczkę mini, sznurowane butki

i jeden warkoczyk krótki.

ref. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło

lecą i świergoczą głośno i wesoło

Maszeruje wiosna, w ręku trzyma kwiat

gdy go w górę wznosi - zielenieje świat.

2. Nosi wiosna dżinsową kurteczkę,

na ramieniu małą torebeczkę

chętnie żuje gumę i robi balony

a z nich każdy jest zielony.

ref. Maszeruje...

3. Wiosno, wiosno, nie zapomnij o nas

każda trawka chce już być zielona

Gdybyś zapomniała, inną drogą poszła

zima by została mroźna.

ref. Maszeruje...

WIOSENNA PIOSENKA

1.Zima się skończyła wiosny nadszedł czas łąka się zbudziła, zbudził się i las.

Ref.: Kukułeczka głośno kuka Ku-ku, ku-ku

Bociek żabki sobie szuka Mniam, mniam, mniam

Łąka się zbudziła Zbudził się i las.

2. Hop sa sa do lasa, każdy biegnie sam.

Kwiatków cała masa rośnie tu i tam.

Ref.: Kukułeczka głośno kuka

Ku-ku, ku-ku

Bociek żabki sobie szuka

Mniam, mniam, mniam

Kwiatków cała masa rośnie tu i tam.

WIERSZE

ZABAWY

SŁONECZKO JEST

Słoneczko jest, Słoneczko jest,

W górze, w górze, w górze,

Słoneczko jest,

I świeci i grzeje,

W górze, w górze, w górze

Słoneczko jest!

DESZCZYK

Deszczyk pada, deszczyk pada,

Wieje, wieje wiatr.

Deszczyk pada, deszczyk pada

Wieje, wieje wiatr.

Błyskawica , grzmot,

Błyskawica, grzmot,

A na niebie kolorowa tęcza.

ZIMA

PIOSENKI

TAK SIĘ ZACHMURZYŁO

1. Tak się zachmurzyło,

słonko się ukryło,

pada, pada śnieżek biały

dawno go nie było.

2. Chodźmy na saneczki

chłopcy i dzieweczki,

pojedziemy wszyscy razem

z wysokiej góreczki.

3. Pędzimy, pędzimy,

nic się nie boimy.

Aż tu nagle bęc na śnieżek,

i wszyscy leżymy!

BULLI

1. Na dworze zawierucha, na dworze pada śnieg.

Wiatr mroźny mocno dmucha, lecz nie przestraszy mnie.

Ulepię dziś bałwana, bo śniegu jest już dość.

Z węgielków zrobię oczy, z marchewki zrobię nos.

Ref.: Buli, Buli, tak nazywają wszyscy mnie.

Buli, Buli, zatańczyć z wami chcę.

2. Bałwanek to wesoły, uśmiecha pięknie się.

Zaprasza do poleczki, gdyż bardzo tańczyć chce.

Zapuka dziś do okien, zapuka dziś do drzwi

I wszystkim się przedstawi: nazywam się Buli.

Ref. Buli, Buli, tak nazywają wszyscy…

MIKOŁAJ

1. Przyjedź do nas Mikołaju z dalekiego kraju,

Przywieź dla nas na swych saniach białego bałwana.

Ref. I do tego klocki lego, małe samochody,

Lalki, misie, łyżworolki, truskawkowe lody.

2. Teraz usiądź między nami i z ogromnej paki

Porozdawaj grzecznym dzieciom słodziutkie lizaki

Ref. I do tego klocki…

DROGI MIKOŁAJU

1. Drogi Mikołaju, ukochany nasz,

jakie dziś prezenty grzecznym dzieciom dasz/x2

La,la,la,la, grzecznym dzieciom dasz,

la, la, la, la grzecznym dzieciom dasz.

2. Zostań razem z nami chwilkę albo dwie,

chcemy być przy tobie, bo kochamy cię/x2

La, la, la , la, bo kochamy cię,

la , la, la, la, bo kochamy cię.

WIERSZE

ZIMA

Wesoło idzie na spacer zima,

Za rączki małe bałwanki trzyma.

Gdy się zaśmieje,

Śnieg z nieba leci

Aby na sankach śmigały dzieci.

ZABAWY

ZIMOWA ZAWIERUCHA

Śnieżek sypie, wicher dmucha, jaka straszna zawierucha.

JESIEŃ

PIOSENKI

WIATR PSOTNIK

1. Wiatr zapukał w okno do dzieci:

„Halo, hej! Maluchy, jak leci?

Nie chce mi się biegać po polach,

przyjdę do waszego przedszkola”. Nie! Nie! Nie!

Ref.: „Wietrzyku psotniku, masz chmurki przegonić,

utulić sarenki w lesie,

kałuże osuszyć i liście posprzątać,

bez ciebie cóż zrobi jesień!”

2. Wiatr zapukał w okno leciutko:

„Bez was, dzieci, trochę mi smutno.

Nie chce mi się gwizdać i biegać,

wolę z wami trochę pośpiewać…”

3. „A ja chce rozkręcić zabawki

albo rozkołysać huśtawki.

Wolę dmuchać w trąbki, piszczałki,

zbudzić wasze misie i lalki…” Nie! Nie! Nie!

DESZCZOWA ORKIESTRA

Kto nie lubi deszczu, kto się boi burzy,

Komu w niepogodę czas się dłuży

Niechaj zagra z nami w deszczowej orkiestrze,

bo my gramy razem z deszczem.

Ref:    Bum, bum, bum, bum, bum! - burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu! - szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap! - kapie deszcz

i my razem z deszczem gramy sobie też.

Bum, bum, bum, bum, bum! - burza gra.

Szu, szu, szu, szu, szu! - szumi wiatr.

Kap, kap, kap, kap, kap! - kapie deszcz.

Baw się razem z nami, jeśli tylko chcesz.

MOKRA CHMURKA

Jestem chmurka, mała chmurka,

wędruję po niebie,

gdy cię spotkam  na swej drodze,

pomoczę i ciebie.

Ref. Kap, kap, kap, kap, kap, kap,

jak potrafisz to mnie złap.  (x2)

TANIEC Z LISTKIEM

1. Kolorowy listek mam,

Tańczę z listkiem tu i tam,

la la la - la la la ,

Tańczę z listkiem tu i tam.

2. On wiruje, a z nim ja,

Cudna jest zabawa ta.

Tra-lala, tra-lala,

Cudna jest zabawa ta.

3. Nagle listek w górę, hop!

Jaki piękny jego lot.

Hop, hop, hop! Hop, hop, hop

Jaki piękny jego lot.

4. Listek upadł, leży tu

I układa się do snu.

Lili-lu, lili-lu

I układa się do snu.

OLA I LIŚCIE

Poszła Ola na spacerek

Na słoneczko, na wiaterek

A tu lecą jej na głowę

Liście złote i brązowe...(x2)

Myśli Ola - "Liści tyle

Zrobię bukiet z nich za chwilę

La, la, la, la, la, la, la, la, la

La, la, la, la, la, la, la, la, la

JESTEM SOBIE PRZEDSZKOLACZEK

1.
Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.


2. Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.

3. Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.


4. Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.

POWIEDZ OLU

Powiedz Kasiu, powiedz Olu,
Gdzie tak miło, gdzie tak miło,
Jak w przedszkolu?
Bo przedszkole uczy, bawi nas,
Bo w przedszkolu miło płynie czas.


LATA MUCHA


1.
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło ucha. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło nosa. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło czoła. Sio!
Bo ta mucha, bo ta mucha, bo ta mucha jest wesoła.


2. Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło głowy. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło brody. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło oka. Sio!
Patrzy na mnie, patrzy na mnie, patrzy na mnie gdzieś z wysoka.

3. Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło nogi. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło stopy. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło brzucha. Sio!
Zaraz wleci, zaraz wleci, zaraz wleci do fartucha.


POCIĄG

Do pociągu zapraszamy,
Wagoniki doczepiamy,
Każdy trzyma się dokładnie,
Nikt z wagonu nie wypadnie,
Ciuch, ciuch……………….

WIERSZE

WPADŁA GRUSZKA

Wpadła gruszka do fartuszka,

a za gruszką dwa jabłuszka.

A śliweczka wpaść nie chciała,

bo nam jeszcze nie dojrzała.

ŚWIĘTO NASZEJ PANI

Dziś jest święto naszej Pani,

Niespodziankę mamy dla niej.

Każdy pięknie jest ubrany,

W dłoni trzyma kwiatek dla niej.

A z kwiatami są życzenia:

By w przedszkolu było miło,

Aby wszystko się spełniło.

O to zaraz się postara

Misiakowa grupa cała.

JESIEŃ W PARKU

Przyszła jesień do parku, przyniosła kasztany,

każdy piękny błyszczący, brązem malowany.

Będą z nich ludziki, małe kasztaniątka,

A dla ciebie zrobię z kasztanów zwierzątka.

Takie małe, takie małe albo jeszcze mniejsze,

Takie duże, takie duże albo jeszcze większe.

ZABAWY

WIEJE WIATR

Wieje, wieje, wieje wiatr,

I porusza gałązkami,

I spadają z drzewa liście,

A za nimi kasztany,

I spadają z drzewa liście,

A za nimi kasztany,

Szu, szu, szu…….

MAŁY KOTEK SOBIE ŚPI

Mały kotek sobie śpi. Cii, cii, cii…                           
Coś smacznego mu się śni. Cii, cii, cii…   
Nagle słyszy – jakiś szmerek,                        
Kotek wstaje na spacerek                                         
Wstaje, wstaje, wstaje,
Łapkę swą podaje,                                                                     
I wybiera kotka, Żeby wszedł do środka
/ x2

IDZIE ZUCH...

1. Przygotował zuch 2 ręce, tylko, 2 bo nie miał więcej
Ręka lewa ręka prawa, dla nas zuchów to zabawa.

Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha
I do tyłu ciągnie zucha
Ale zuch się nie przejmuje
I do przodu maszeruje.

2. Przygotował zuch 2 nogi, do dalekiej ciężkiej drogi
Noga lewa noga prawa, dla nas zuchów to zabawa.

Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha...

3.
Przygotował zuch 2 oka, takie wielkie jak u smoka
Oko lewe oko prawe, czas już kończyć tą zabawę

Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha...

Grupa II - ogłoszenia i aktualności

WKRÓTCE...

 • Do wakacji dni niewiele zostało, wkrótce się rozstaniemy,
  Już w lipcu zwiedzać świat pojedziemy.
  Życzymy ciekawych letnich wycieczek, wesołych zabaw w tą letnią dobę,
  Niech wymaluje Was na brązowo słonko złote.
  Niech każdy dzień raduje dobrą pogodą,
  A każdy spacer niech się stanie fajną przygodą.
  Tylko o zasadach bezpieczeństwa niech każdy pamięta,
  By po wakacjach każda buzia była uśmiechnięta...
  KŁH

*                       *                           *                             *

TO JUŻ BYŁO...

 • Już za mani ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie popołudniowe z rodzicami.
  Odbyło się ono w środę 14 czerwca i było okazją do zaprezentowania programu artystycznego z okazji Dnia mamy, Dnia taty oraz Zakończenia roku szkolnego.
  Wszystkie dzieci ubrane pięknie, na galowo dla rodziców zaśpiewały, zatańczyły z chustami i pomponami, zatańczyły w kole do wybranych utworów muzyki poważnej i muzyki rozrywkowej. Zagrały na instrumentach i powiedziały przygotowane wiersze. Na zakończenie występu nie mogło oczywiście zabraknąć ulubionego przez dzieci tańca ze wstążkami "Sofia". Potem pani dyrektor na pamiątkę mijającego roku szkolnego - rozdała dzieciom dyplomy i wybranym rodzicom oraz dziadkom podziękowania za aktywny udział w życiu naszej grupy. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, nad ciasteczkami i owocami przygotowanymi przez rodziców.
  Dziękujemy za cały rok szkolny i życzymy udanego wypoczynku podczas wakacji.
  KŁH

 • W dniu 22 maja 2017 r. grupa II wzięła udział w Gali Finałowej projektu Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci, która odbyła się w Parku Staromiejskim.
  Głównym punktem programu było wzięcie udziału w konkursie na strój ekologiczny wykonany z surowców wtórnych. Nasze przedszkole reprezentowane przez Wiktorię B. zdobyło wyróżnienie z czego niezmiernie się cieszymy. Wiktoria ubrana była w sukienkę wykonaną z folii usztywnianą drutem i zdobioną papierowymi falbanami. Głowę Wiktorii zdobił kapelusz wykonany z puszki po farbie z papierowym rondem i przyozdobiony zakrętkami oraz folią. Cała grupa uczestniczyła także w kolorowym marszu z balonami a także licznych konkursach, w których nasze przedszkolaki wykazały się zręcznością i umiejętnościami plastycznymi.
  Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki i drobnych upominków, które otrzymały od organizatorów.
  ES

 • W środę 19 kwietnia odwiedziliśmy Bibliotekę Ikar, gdzie odbyła się Uroczystość Pasowania na czytelnika kolejnych przedszkolaków z naszej placówki.
  W tym dniu było pasowanych 11 dzieci z najstarszej grupy. Z okazji Pasowania również nasza grupa przygotowała krótki program artystyczny, na który złożyły się cztery tańce Mori Szej, Le basque, Taniec norweski i taniec Drumla, przeplatane krótką improwizacją ruchową do muzyki spacerowej i odgłosów przyrody. Dzieci poradziły sobie doskonale - dobrze czuły się na scenie.
  Za rok przyjdzie czas na pasowanie kolejnych przedszkolaków - tym razem będą to dzieci z naszej grupy...
  KŁH

 • We wtorek 11 kwietnia odbyły się popołudniowe warsztaty wielkanocne.
  Podczas warsztatów przedszkolaki wraz ze swoimi Rodzicami wykonały piękne i różnorodne wielkanocne dekoracje z przygotowanych wcześniej materiałów plastycznych. Dzieci wykonały świąteczne pisanki, wesołe baranki, zajączki i kurczaczki wykazując się przy tym dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Spotkanie było doskonałą okazją dla Rodziców do zobaczenia swoich pociech podczas zajęć, miłego spędzenia czasu oraz wspólnej zabawy. Warsztaty przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze przy dźwiękach muzyki i z pewnością umiliły dzieciom oczekiwanie na święta, wprowadzając je w wielkanocny nastrój. Na koniec nie zabrakło także słodkiego poczęstunku i herbatki. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za obecność, przyniesione materiały plastyczne oraz zaangażowanie w pracę przedszkola, a tym samym w wychowanie Waszych pociech. Życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych!
  ES

 • W czwartek 23 marca odbyło się
  kolejne w tym roku szkolnym spotkanie popołudniowe w naszej grupie - były to Warsztaty wiosenne.
  Podczas spotkania zatańczyliśmy Francuski taniec wiosny i pląs Słoneczko. W ramach ćwiczeń z zakresu Edukacji przez ruch - każdy uczestnik miał okazję rytmicznie wykreślić kilkadziesiąt kresek, które złożyły się na pierwszy etap wspólnych kart pracy - Wiosennej łąki. Ponieważ wczesną wiosną jeszcze niewielu mieszkańców można na łące spotkać, drugi etap pracy był okazją do wykonania bardzo specjalnych bywalców łąki - prawdziwych zwiastunów wiosennych - biedronek, które czując wiosenne słońce już wychodzą ze swojego zimowego ukrycia. Tu pomogli rodzice - na wstępnie zarysowanej przez nich leniwej ósemce dzieci przećwiczyły przekraczanie linii środka i tak powstałe kształty wycinały. Dopiero z takich czerwonych kropelek poprzez zabawę interakcyjną powstały biedronki. Dla zmiany aktywności, po umyciu rąk - zatańczyliśmy Taniec Irlandzki . Pod koniec gotowa karta pracy posłużyła nam jeszcze do krótkich ćwiczeń matematycznych - przeliczania, porównywania ilości i do prostych zadań tekstowych z odejmowaniem i dopełnianiem do 10. Żegnaliśmy się jak zawsze w rytmie Walczyka.
  Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywność, zaangażowanie i wysiłek włożony w realizację wielkoformatowych kart pracy - Wiosennej łąki.
  Będą one miłą ozdobą naszej sali przez nadchodzące wiosenne dni.
  KŁH


 • W środę 15 marca odwiedziliśmy Bibliotekę Ikar,
  odbyło się nasze kolejne Spotkanie z ciekawą książką i panią Mariolą.
  Tym razem hasłem przewodnim spotkania był przypadający w tym miesiącu Dzień morza. Na początek każdy dostał kawałek dużej układanki. Naszym zadaniem było ułożenie z nich obrazka z dna morza. Mimo wstępnych trudności puzzle znalazły się na swoim miejscu i szybko dzieci rozpoznały bohaterów bajki o niebieskiej rybce Doris. Później pani Mariola pokazywała dzieciom zagadkowe obrazy - fragmenty przedstawiające wybranych mieszkańców mórz i oceanów. Choć obrazki nie były bardzo oczywiste - po wysłuchaniu towarzyszącym im krótkich wierszyków - dzieci rozpoznały ośmiornicę, rekina i wieloryba, kłopot był tylko z kilkoma mniejszymi rybkami i meduzą. Później zostaliśmy zaproszeni na prawdziwe łowisko - każdy przedszkolak dostał wędkę i w jednej z czterech grup łowił z wielkiego morza kolorowe rybki. Rekord grupy wynosił 28 ryb. Na zakończenie pani Mariola zaprosiła dzieci do stołu plastycznego, gdzie każdy mógł z kartonika, plasteliny, kawałeczków papieru i kółeczek wykonać swoją własną, morską rybkę. Ozdobione autorskimi kompozycjami i wzorami rybki - razem z nami wyruszyły do przedszkola.
  Nasze kolejne Spotkanie z ciekawą książką - dopiero w czerwcu.
  KŁH

 • W środę 8 marca w naszej grupie był bardzo specjalny gość - p. Beata, mam Krzysia, która zorganizowała dla dzieci słodkie warsztaty kulinarne - zaprezentowała swoje hobby - wypieki i dekorowanie ciast.
  Aby każdy przedszkolak z naszej grupy miał pole do popisu - p. Beata przyniosła babeczki piaskowe i czekoladowe, a dla spragnionych twórczych działań jeszcze babeczki kruche. Mama Krzysia opowiedziała nam jak nazywają się poszczególne narzędzia cukiernicze, jak należy ich używać, co za ich pomocą można wyczarować. Specjalnie na nasze spotkanie przygotowała kremy: biały i dwa kolorowe - różowy i niebieski. To one były spoiwem dla wszystkich kolorowych, pomysłowych i pysznych dekoracji, które chwilę później, według wskazówek p. Beaty dzieci dzielnie komponowały i układały na wybranych babeczkach. Tak powstały sowy, kwiaty oraz niezwykłe kompozycje własne, jedna piękniejsza od drugiej. W sumie podczas spotkania dzieci ozdobiły ogromną ilość babeczek. Pod koniec każdy jedną, najpyszniejszą babeczkę skonsumował. Po jednej z okazji dnia kobiet otrzymały panie w przedszkolu, a pozostałe dzieci zabrały do domu, by pochwalić się również swoimi dziełami rodzicom.
  Było to bardzo wyjątkowe i pyszne spotkanie.
  Pani Beacie gromko podziękowaliśmy za ten magiczny i smakowity czas, i od razu zaprosiliśmy na kolejne spotkanie.
  Zapraszamy również innych rodziców do spotkania w przedszkolu.
  KŁH


 • W czwartek 2 marca odbyło się zebranie podsumowujące pracę w I semestrze w grupie II.
  Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność.
  KŁH

 • We wtorek 28 lutego naszą grupę odwiedziła pani Ewa - mama Basi i zaprezentowała przedszkolakom swój zawód. Opowiedziała krótko o tym gdzie pracuje farmaceuta oraz jakie ma zadania do wykonania. Przyniosła ze sobą potrzebne w swojej pracy naczynia i sprzęty, które dzieci miały okazję pooglądać. Pokazała jakie postaci mają lekarstwa, że to nie są tylko syropy, ale mogą być tabletki, kapsułki, krople, aerozole, maści, czopki i inne. Oglądaliśmy także kolorowe eksperymenty, w których jeden z leków w kontakcie z innymi przeróżnie się zachowywał - zmieniał kolory i musował. Na koniec każde dziecko wykonało tabletkę według podanej recepty. Dzieci dokładnie odmierzały ilości poszczególnych składników, by na koniec zobaczyć jak pojedyncze składniki zamieniają się w prawdziwą tabletkę. Tak przygotowane lekarstwo, zgodnie z zaleceniami "lekarza" włożyliśmy do wody i ku wielkiej radości wszystkich dzieci okazało się, że jest to tabletka musująca. Stworzyła tak dużo piany, że ta zaczęła uciekać z miski na stół. Śmiechu było wiele, ale też wiele zdobytej wiedzy. Po takich odwiedzinach połowa dzieci stwierdziła, że w przyszłości chcą zostać farmaceutami.
  Bardzo dziękujemy pani Ewie za wspaniałe zajęcia i równocześnie zapraszamy kolejnych rodziców do zapoznania dzieci ze swoimi zawodami.
  KZ


 • W dniach 20-24.02 realizowaliśmy w naszej grupie temat: Wybrać zawód trudna sprawa, dla nas jeszcze to zabawa.
  W tygodniu tym odwiedzili nas liczni goście.
  W poniedziałek rozmawialiśmy o zawodzie sprzedawcy.
  To było okazją do podjęcia naszej pierwszej  grywalizacji - nasz dywan zamienił się wielką planszę do gry, w której to dzieci były pionkami. Jak w prawdziwej grze planszowej - każda drużyna miała domek, kostkę, drogę do pokonania i zadanie do wykonania - kartę pracy. Zabawy było dużo i na pewno wkrótce coś takiego powtórzymy.
  We wtorek rozmawialiśmy o zawodzie krawcowej.
  Oglądaliśmy wykonane przez p. Kasię - stroje i przebrania oraz różne, szyte elementy domowego wyposażenia. Od puchatej "kulki" wełny do ubrania - poznaliśmy drogę powstawania tkanin i odzieży. A przyniesione przez p. Kasię materiały, tkaniny, narzędzia i maszyna do szycia posłużyły nam do wspólnego wykonania kolorowego kompletu pościeli do łóżeczka naszych lalek. Każdy na chwilę siadał do maszyny i szył, gdy robiliśmy wkład do kołderki, każdy pomagał wypychać podusię. Teraz naszym lalkom śpi się znacznie wygodniej.
  W środę gościliśmy w naszym przedszkolu panią ze straży miejskiej.
  W ramach programu "Mali ratownicy" uczyła nas jak należy się zachować w sytuacjach zagrożenia, utrwaliliśmy numery alarmowe i ćwiczyliśmy pierwszą pomoc poszkodowanemu z prawdziwymi fantomami.
  Drugim gościem tego dnia była p. Małgosia - fryzjerka.
  Oglądaliśmy akcesoria prosto z salonu fryzjerskiego, a pani Małgosia pokazywała jak się włosy strzyże, czesze i modeluje. Później wszystkie chętne dziewczynki uczesała w dobierane warkocze i koszyczki, a chłopcom ułożyła fryzury na żel. I przez chwilę nasza grupa wcale już nie wyglądała na codzienne przedszkolaki.
  W czwartek naszą grupę odwiedziła p. Monika - szefowa przedszkolnej kuchni, stąd w tym dniu rozmawialiśmy o zawodzie kucharza.
  Oglądaliśmy wielkie garnki, ogromne chochle i cedzaki. Już wiemy jak powstaje w przedszkolu zupa i co jest ważne w jedzeniu dla naszego zdrowia. Zwiedzaliśmy kuchnię przedszkolną i wąchaliśmy różne przyprawy. A na koniec wspólnie przygotowaliśmy masę mufinkową i pokroiliśmy jabłuszka, by chwilę później całe przedszkole pachniało naszymi wypiekami. Dużo ich zrobiliśmy, więc każdy przedszkolak z naszej grupy zabrał w ten dzień do domu kilka pysznych mufinek jabłkowych.
  W piątek naszym gościem specjalnym był - p. Tadeusz - pszczelarz.
  Podczas tego spotkania dużo dowiedzieliśmy się o pszczołach - jak są zbudowane, jak się rozwijają, jak pracują, kim są trutnie i dlaczego tak ważna jest w ulu matka. Poznaliśmy znaczenie pojęć takich jak ul, pasieka, królowa matka, zapylanie, wylotek, rój i inne. Dzieci oglądały różne narzędzia potrzebne do pracy pszczelarzowi m.in.: widelec szpilkowy do zdejmowania zasklepów na pełnej ramce, miotełkę do omiatania pszczół, podkurzacz do produkcji dymu, ramki z wezą i wiele innych. Ciekawscy obejrzeli nawet wnętrze ula, małego, przenośnego - weselnego ulika, który w razie potrzeby mieści bagatela 1,5 tys. pszczół /choć tym razem żadnej żywej pszczoły nie zobaczyliśmy, bo jest to okres ich spoczynku - zostały w pasiece/. Każdy chętny mógł też przymierzyć fragment profesjonalnego stroju pszczelarza - kapelusz z siatką. Na koniec pan pszczelarz poczęstował nas jeszcze pysznym miodem - prosto z pasieki - do wyboru był miodek rzepakowy, akacjowy lub lipowy. Jeden pyszniejszy od drugiego...
  To był tydzień bardzo bogaty w nowe doświadczenia.
  KŁH

 • W czwartek 2 lutego odbyło się Zimowe spotkanie z rodzicami.
  Na początek - prezentacja programu artystycznego w wykonaniu dzieci. Był to obszerny fragment naszego programu zimowego przygotowanego przez dzieci z okazji dnia babci i dziadka - wybrane piosenki, tańce w kole, w parach i w rozsypce oraz instrumentacja do muzyki Straussa, całość przeplatana fragmentami wierszy indywidualnych. Rodzice z uśmiechem oglądali występ, a na koniec prezentacji - dzieci dostały gromkie brawa.
  Po brawach mały poczęstunek - bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom Bruna i Wiktorii R. za przygotowanie "małego - co - nie - co". Dla naszych małych łakomczuszków był to wyczekiwany moment.
  Później dzieci wraz z rodzicami pomknęli w muzycznych zaprzęgach, razem śpiewając zimową piosenkę. Razem zatańczyliśmy taniec Drumla, a towarzyszące tańcowi gromkie okrzyki wesołego towarzystwa dzieci i rodziców wprawiły w ruch nawet wiszące pod sufitem śnieżki. Jeszcze tylko taniec Dzwoneczki i w klimacie karnawałowym wesoły taniec Ramaya.
  Naszą wspólną zabawę kończyliśmy Iskierką.
  Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i wspólną zabawę.
  KŁH

 • W środę 1 lutego po raz kolejny mieliśmy okazję udać się
  do Biblioteki Ikar na Spotkanie z ciekawą książką. Tym razem było to Zimowe spotkanie. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych zimowych sportach i zabawach. Oglądały książkę ”Ulica Czereśniowa” przedstawiającą zimową scenerię i wyszukiwały w niej opisane przez panią Mariolę elementy. Zadanie nie było łatwe, ale dzieci wspaniale sobie radziły. Następnie wysłuchaliśmy opowiadania z Misiem-Pacynką, który bardzo chciał zobaczyć śnieg. Dzieci chętnie podpowiadały misiowi, jakim zjawiskom atmosferycznym przygląda się podczas kolejnych przygód. Na szczęście na końcu opowiadania, na smutnego misia zaczęły spadać śniegowe płatki, co bardzo go uszczęśliwiło. Kolejnym zadaniem dzieci było odnalezienie w wyznaczonej części biblioteki ukrytych płatków śniegowych, identycznych z tymi, które otrzymali od pani Marioli. Ostatnim punktem programu było „ulepienie bałwana”. Dzieci, w małych zespołach, ciężko pracowały nad stworzeniem bałwana przy pomocy gazet i worków na śmieci. Następnie przyklejały papierowe guziki, oczy i nosy, by na koniec założyć bałwankom szaliki i czapki. Dzięki tej zabawie dowiedzieliśmy się, że można zrobić bałwana nawet w pomieszczeniu i śnieg wcale nie jest do tego potrzebny.
  KZ

 • W piątek 20 stycznia odbyła się w naszej grupie
  uroczystość z okazji Dnia Babci
  i Dnia Dziadka.
  Licznie zgromadzona widownia liczyła ponad 40 osób. Wywołało to pewną tremę u dzieci, ale tylko na początku.
  Później coraz śmielej prezentowały przygotowany program. Po każdej malutkiej części dzieci dostawały gromkie brawa.
  Tym razem nasza grupa prezentowała utwory i improwizacje zimowe. Niektórych elementów naszej prezentacji dzieci uczyły się jeszcze u progu tego roku szkolnego, inne poznawały niedawno. Całość - oparta na  indywidualnie wypowiadanych wierszach, piosenkach zimowych, tańcach i zabawach z instrumentami - zyskała duże uznanie w oczach dziadków.
  Na zakończenie po odśpiewaniu "Sto lat", dzieci rozdały prezenty - zimowe lampiony. Wystarczy, że babcia lub dziadek do szklanego naczynia włożą małą świeczkę - a w całym otoczeniu zrobi się nastrojowo. Życzymy wielu radości i dużo zdrowia naszym gościom.
  Serdeczne podziękowania za "małe co nie co" - owoce, ciasteczka, rogaliki i pączki, które dodatkowo wzbogaciły nasze spotkanie. Nasi mali aktorzy z wielką przyjemnością kosztowali te pszności, ale też częstowali swoje babcie i dziadków tymi smakołykami.
  KŁH


 • We wtorek 17 stycznia nasza grupa znów odwiedziła Bibliotekę Ikar. Było to spotkanie z Panią Teatrzyk - p. Klaudią, która od kilku lat współpracuje z naszym przedszkolem i Klubem Rodzica. Kiedy zamienia się w Panią Teatrzyk - przychodzi do dzieci z wielką walizką pełną zabawek i kolorowych pacynek. Stąd Bajeczkami z walizeczki, to spotkanie z teatrem jednego aktora, ale również bardzo dobrą poezją dla dzieci. Również i tym razem wiersze klasyków tj. Brzechwa i Tuwim, sprawiły dzieciom dużo radości.
  KŁH


 • W środę 4 stycznia odbyło się kolejne nasze wyjście do Biblioteki Ikar na Spotkanie z ciekawą książką. Pierwszym punktem naszej wizyty była Wystawa kartek świątecznych współorganizowana przez nasze przedszkole. Bardzo się dzieciom podobały kolorowe bombki i gwiazdeczki, mikołaje i aniołki ozdabiające te świąteczne obrazki.
  Potem w miłym zakątku małego czytelnika dzieci wysłuchały opowieści o niezwykłym bohaterze - Elmerze, który jest bardzo niezwykłym słoniem. Przygody kraciastego słonia pobudziły dzieci do zabierania głosu, gdy po wysłuchaniu opowieści pani Mariola zadawała pytania. Wtedy też dzieci dostały trudne zadanie ułożenia dużego, kolorowego słonia Elmera z barwnych karteczek. Dzięki zastosowanemu porządkowi układania udało się to już po krótkiej chwili. Zgodnie z finałem wysłuchanej opowieści i ustanowionym przez bohaterów opowiadania dniem barwnych słoni - każdy mógł wymyślić kolorowy wzór dla swojego słonia i zrealizować go przy pomocy naklejek, kredek, kolorowego papieru i plasteliny w czasie zabawy plastycznej.
  Na koniec naszej wizyty w bibliotece każdy mógł jeszcze wziąć z półki jakąś książkę i ją pooglądać. Okazało się, że dzieci zainteresowały się bardzo różnymi mieszkańcami bibliotecznych półek. W ich rękach znalazły się książki duże i małe, kolorowe i czarno-białe, komiksy i opowiadania...  Ciekawe jaką opowieść pani Mariola przygotuje dla nas następnym razem.
  KŁH


 • We wtorek 13 grudnia dzieci i rodzice z naszej grupy uczestniczyli w popołudniowych warsztatach świątecznych.
  Były to warsztaty plastyczne z kolędą w tle, na których przygotowaliśmy dekorację naszej grupowej choinki. Dzieci z pomocą rodziców wykonały kolorowy łańcuch, ozdobne buty i rękawice Mikołaja. Na choince naszej nie zabrakło także aniołków, reniferów, bałwanków, cukierków i piernikowych ludków. Wspólnie z rodzicami odtańczyliśmy również naszą zimową zabawę do muzyki poważnej.
  Dodatkowo - z okazji świątecznego czasu - od zaprzyjaźnionej piekarni otrzymaliśmy dla dzieci duże pierniki - pyszne choinki. To one w drugiej części warsztatu ze zwykłych brązowych pierniczków, dzięki  przyniesionym kolorowym lukrom, posypkom, polewom lub innymi dodatkom zamieniły się w prawdziwe barwne dzieła sztuki.
  Z takimi piernikami dzieci zadowolone wychodziły z przedszkola, a nasza choinka dzięki temu spotkaniu zrobiła się pięknie kolorowa.

  W ramach spotkania dla dzieci była też świąteczna przekąska - bardzo dziękujemy mamie Krzysia i mamie Oliwii za smakowite ciasteczka i pierniczki, a rodzicom Antosia za smakowite owoce.
  KŁH


 • We wtorek 29 listopada odbyło się kolejne spotkanie popołudniowe z dziećmi i rodzicami.
  A było to -- Spotkanie Andrzejkowe.
  Tym razem p. Kasia i p. Ania poprowadziły wróżby, zabawy, pląsy i tańce oraz wesołe andrzejkowe harce.
  Zaczęło się oczywiście od pląsów powitalnych, później były kolejne wróżby odsłaniające małe skrawki przyszłości. Dzieci dowiedziały się:
  -- komu pierwszemu spełni się życzenie;
  -- dokąd zaprowadzi je wakacyjny czas podróży;
  --  jaki zawód będą wykonywać;
  -- co podpowiadają im magiczne, andrzejkowe kości;
  Potem był czas na sprawdzenie z mamą lub tatą - co mówią karty, magiczne szpilki, losy ze szklanego słoja, losy napisane magicznym atramentem i co się kryje pod andrzejkowymi kubeczkami. Mimo już długiej zabawy, tańców i rozmów, dużo emocji wywołała również ostatnia wróżba, mówiąca - jakie zwierzątko będzie wkrótce naszym przyjacielem. Wróżba ta była ukryta w kwiatach, które położone na wodę - po krótkiej chwili pokazywały swoje wnętrze. Prawdziwa magia, gdy papierowy kwiatek rozkwita i pokazuje słowo zapisane w samym środku...
  Jeszcze tylko pyszna przekąska upieczona przez babcię Filipa i owoce /za które bardzo serdecznie dziękujemy/ i spotkanie dobiegło końca.
  Zatańczyliśmy razem walczyk na pożegnanie i w dobrych nastrojach rozstaliśmy się.
  KŁH


 • W środę 23 listopada zaraz po śniadaniu nasza grupa udała się na pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z ciekawą książką do Biblioteki "Ikar" na Bulwarze Ikara. Dowiedzieliśmy się, że w bibliotece mieszkają książki, które można pożyczać do domu. Spotkanie zatytułowane było Baśnie i bajki. Dzieci miały okazję podzielić się swoją wiedzą na temat znanych im baśni oraz poznać nowe. Poznaliśmy przygodę sympatycznej czarownicy oraz jej trzech kocich przyjaciół, w ciekawym opowiadaniu  Mai Strzebońskiej pt. "Czarownica i piernik". Potem odgadywały zagadki na temat różnych baśni i rozpoznawały po okładce, w której książce jest ona opisana. Zadanie to spotkało się z wielkim entuzjazmem wśród naszych przedszkolaków.
  Dzieci układały puzzle z ilustracjami baśni i omawiały co one przedstawiają.
  Na koniec każdy dostał papierową czarownicę i mógł ją pokolorować i ozdobić według własnego pomysłu. Dzięki temu powstało wiele niepowtarzalnych czarownic. Każda inna i wszystkie piękne.
  KZ • W środę 9 listopada specjalnym gościem naszej grupy był tato Bruna - p. Rafał. Przygotował on dla naszych przedszkolaków ogromną niespodziankę - spotkanie z kolorowymi balonami, z całą górą balonów, które p. Rafał przyniósł ze sobą. Pokazał nam jak z tych wszystkich balonów można stworzyć niezwykłe zabawki - miecze, korony, misie, kwiatki i wiele, wiele innych kształtów. Radości było co nie miara, a każde dziecko dostało balonową zabawkę o jakiej marzyło.
  Na koniec udekorowaliśmy salę wielką balonową girlandą.
  To było bardzo wesołe spotkanie.
  Zapraszam innych rodziców, by odwiedzili nas w przedszkolu i wspólnie z nami się pobawili, zaprezentowali swoje hobby lub zawód. To naprawdę nic strasznego, a radość i duma dzieci jest tego warta...
  KBi


 • We wtorek 25 października w naszej grupie odbyły się Jesienne warsztaty.
  Było to nasze pierwsze spotkanie popołudniowe z rodzicami. Zaczęliśmy od pląsu powitalnego, potem dzieci zaprezentowały część naszego programu artystycznego z dnia Edukacji Narodowej. Były to tańce, których m.in. nauczyliśmy się w ostatnim miesiącu - taniec w parach i kole, taniec ze wstążkami i nasza jesienno-deszczowa piosenka o pogodzie. Dzieci dostały od rodziców duże i bardzo zasłużone brawa.
  W drugiej części naszego spotkania były już działania warsztatowe, tym razem w ramach metody pracy: Edukacja przez ruch. Ponieważ było dużo uczestników - pracowaliśmy w czterech niezależnych grupach - najpierw poruszaliśmy kartkami, by utrwalić chwyty, rysowaliśmy rytmicznie esy-floresy, darliśmy papier na chmurki, rysowaliśmy też kreski, by po chwili znów zamienić papier - tym razem na paski. Potem każda z grup dostała duży arkusz i dzięki aktywnej współpracy dzieci i rodziców w każdej z grup powstała sylwetka pnia i gałęzi drzewa. Od tego już tylko chwila i na niebieskich arkuszach pojawiły się jesienne drzewa, ubrane w nasze jesienne chmurki z esami-floresami.
  Potem dla odpoczynku wszyscy zasiedli na dywanie i najpierw dzieci rodzicom, a potem rodzice dzieciom wykonali masażyk jesienny. I to już był finał naszego spotkania - na koniec wspólnie zatańczyliśmy walczyk na pożegnanie.
  To było bardzo miłe spotkanie. Dzieci i rodzice zaangażowani w działania stworzyli razem bardzo piękne prace, które ozdobiły nasze ściany.
  Zachęcam do takich zabaw również podczas wspólnych chwil w domu.
  Serdeczne podziękowania dla mamy Gabrysi za upieczenie pysznego ciasta drożdżowego. Nie pojawiło się ono na warsztacie, ale za to w następnym dniu po śniadaniu - wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadły po dużym jego kawałku.
  KŁH
 • W piątek 14 października, krótko po śniadaniu nasza grupa
  wraz z innymi dziećmi aktywnie uczestniczyła w programie artystycznym z okazji święta Edukacji Narodowej.
  Wszystkie dzieci były bardzo elegancko ubrane i mimo tego, że dla niektórych był to absolutny debiut na scenie - poradziły sobie znakomicie. Choć było nas niewiele - dzieci z uśmiechem, ale i przejęciem odnajdywały się w kolejnych elementach naszego programu. Tym razem przygotowaliśmy prezentację muzyczną - taniec "Dzwoneczki", instrumentację na klawesy, guiro, janczary i grzybki do utworu "La Raspa", taniec z rekwizytami /wstążki/ do letniego przeboju "Sofia" oraz deszczową improwizację "Rysujemy pogodę", której uczyliśmy inne dzieci i panie.
  Na koniec dostaliśmy od widowni wesołe brawa.
  KŁH

 

Grupa II - wiersze i piosenki

*                           *                            *                             *

WIOSNA

PIOSENKI

EKOSTRAŻNICY

1.
Jak nam ładnie słońce świeci,
Maszerują lasem dzieci,
Jak zielono wokół jest,
Dzisiaj dołącz do nas też.


Ref.:
Bo my jesteśmy ekostrażnikami,
I chcemy zadbać o nasz piękny świat,
Dlatego dzisiaj go posprzątamy,
Żeby mógł przetrwać kolejne milion lat.


2.
Tak nam ptaszek pięknie śpiewa,
Tak wysoko rosną drzewa,
Kwitną kwiaty, szumi gaj,
Zadbaj o ten ziemski raj.


Ref.:
Bo my jesteśmy...}bis

KWIATOWA WRÓŻKA

1.
Co to za ogrodnik posiał kwiatów tyle:
tulipany i kaczeńce, bratki i żonkile.

Ref. To wiosna, to wiosna,
Zielona wiosna,
Razem z deszczem, ciepłym deszczem
Kwiaty nam przyniosła.


2. Spytaj więc bociana i spytaj skowronka:
kto te kwiaty kolorowe posadził na łąkach?

Ref. To wiosna, to wiosna,
Zielona wiosna...

3. A może to wróżka, co wszystko czaruje.
drzewa, łąki i ogrody kwiatami maluje.


Ref. To wiosna, to wiosna,
Zielona wiosna...

ZIELONA WIOSNA
Agnieszka Galica

1. Kiedy wiosna przyjdzie do nas,
Roześmiana i zielona,
Razem z wiosną wszystkie dzieci
Zaśpiewają tak:

Ref. Zielona trawa, zielony mech,
Zielona żaba… rech, rechu, rech.
Zielona trawa, zielony mech,
Zielona żaba… rech, rechu, rech...


2. Rośnie trawa, rosną listki,
Rosną szybko dzieci wszystkie.
Przyfrunęły też bociany
I klekocą tak:


Ref. Zielona trawa, zielony mech...

3. W lesie kwitnie już zawilec,
Obudziły się motyle,
A wieczorem nad łąkami
Słychać żabi śpiew:


Ref. Zielona trawa, zielony mech...

ZIMA SIĘ SKOŃCZYŁA

1. Zima się skończyła, wiosny nadszedł czas.
Łąka się zbudziła, zbudził się i las.

Ref. Kukułeczka głośno kuka
Ku – ku, ku – ku.
Bociek żabki sobie szuka.
Mniam, mniam, mniam.
Łąka się zbudziła, zbudził się i las.

2. Hopsa – sa do lasa, każdy biegnie sam.
Kwiatków cała masa rośnie tu i tam.


Ref. Kukułeczka głośno kuka
Ku – ku, ku – ku.
Bociek żabki sobie szuka.
Mniam, mniam, mniam.
Kwiatków cała masa rośnie tu i tam.

CHOCIAŻ KAP, KAP, KAP

1.
Pada deszczyk, więc farbami,
Dziś namaluj słońce z nami.


Ref. Chociaż kap, kap, kap
Chociaż plum, plum, plum,
W koło deszczu słychać szum.
Chociaż kap, kap, kap,
Chociaż plum, plum, plum,
W koło deszczu słychać szum
.

2. Pada deszczyk z plasteliny.
Parasole ulepimy!


Ref. Chociaż kap, kap, kap...

3. Pada deszczyk, my z bibułki
Zróbmy tęczę, sklejmy chmurki!

Ref. Chociaż kap, kap, kap...

ŁYŻECZKA

1. Kiedy byłem w kołysce,
Babcia dała mi łyżkę...


Ref. A łyżeczka powiedziała,
A właściwie zaśpiewała:
Digi digi di, Digi digi di,
Ja łyżeczka zagram Ci,
Digi digi di, Digi digi di,
Będzie bardzo miło mi.


2. I w przedszkolu łyżkę mam,
Pani śpiewa, a ja gram...


Ref. A łyżeczka powiedziała...

3. Dziś mam łyżkę, czasem dwie,
mogę zagrać kiedy chcę...


Ref. A łyżeczka powiedziała...

WIERSZE

WODA
Michał Jankowiak

Mała chmurka zapłakała,
Kropelkami świat zalała.
Zasiliła rzeki w wodę,
Ożywiła nam przyrodę.
Dzięki wodzie wszystko żyje,
Każdy ją na Świecie pije.
Mały kwiatek, wielkie drzewo,
Które rośnie aż pod niebo.
Wodę piją także dzieci,
Taką co ze źródła leci.
Bo by rosnąć, aby żyć,
Trzeba czystą wodę pić.

MASAŻYK WIOSENNY


Leci wiosna na bocianie,
Niebo robi wielkie pranie:
Przegoniło szare chmury,
Zmyło z ziemi śnieżek bury.
Już maluje kwiaty, tęczę,
Krople rosy, sieć pajęczą.
W stawie żaby koncertują,
Kum, kum, kum,
Wróble dzielnie im wtórują, ćwir, ćwir, ćwir.
Jeszcze tylko kilka chwil, tik tak, tik tak,
A skowronek nad polami,
Będzie już na długo z nami.

WIOSENNY TYDZIEŃ
KŁH

Wiosna wróciła więc zmienia pogodę,
Co dzień inaczej ustawia modę:
W poniedziałek słonko świeci,
Już się cieszą wszystkie dzieci.
A we wtorek deszczem leje,
W środę wicher mocno wieje.
W czwartek rano - bardzo zimno,
Potem deszczyk siąpi rynną.
W piątek drobny śnieżek spadł,
I otulił cały świat.
A w sobotę i niedzielę
To jest słońce, to deszcz leje.
Taka już wiosenna moda,
Że kapryśna jest pogoda.

6 PARASOLI
Masażyk wg M. Bogdanowicz

Kiedy deszcz na dworze pada,
To w szatni stoi kolorowych
Parasoli gromada.
Ten pierwszy w esy-floresy
To parasol Teresy.
Drugi - czerwony w kółka
To parasol Jurka.
Trzeci - beżowy w kropki
To parasol Dorotki.
Czwarty - żółty w kwiatki
To parasol Beatki.
Piąty - w ciapki zielony
To parasol Ilony.
Szósty - niebieski w kratkę
Wybrał sobie Małgorzatkę.
Z Małgorzatką chodzi wszędzie
I czeka, aż deszcz będzie...

ZABAWY

NA ŁĄCE

Kółko małe, kółko duże,
Głowa prosto, rączki w górze.
Słoń się w lewo, skłoń się w prawo,
Tak się w lesie chwieją drzewa.

Widzisz łąkę, na tej łące
Skaczą żabki i zające.
Skryj się żabko, skryj się w wodzie,
Bo po łące bociek chodzi.
Chodzi szuka w tataraku,
A po żabkach ani śladu.
Więc pofrunął w górę bociek
I skrzydłami lata w locie.

Już skończyła się zabawa,
Maszeruję lewa, prawa.
Już nie jestem żabką, ptakiem,
Tylko małym przedszkolakiem.


PORY ROKU - WIOSNA
KŁH

Wiosna, lato, jesień, zima,
To już rok jest cały.
Każda pora roku inna,
Fragment roku mały.
Chodźcie tutaj Wiosna woła,
Marzec już rozkwita,

Kwietniem, Majem zróbcie koło
Już czas się przywitać.

Karuzela, karuzela,
Karuzela kreci się,
Choć są cztery pory roku
Dzisiaj Wiosna z nami jest.
Wszystko rośnie i kiełkuje,
Wszystko już zielone jest.
Wszyscy bardzo się cieszymy,
Że już Wiosna z nami jest.

*                           *                            *                             *

ZIMA

PIOSENKI

ULEPIŁA HANKA BAŁWANKA

1. Ulepiła Hanka małego bałwanka, 
małego bałwanka raz, dwa, trzy!
Bardzo się cieszyła, wesoło tańczyła,
wesoło tańczyła raz, dwa, trzy!
.

2. Miał bałwanek nowy nosek marchewkowy,
nosek marchewkowy raz, dwa, trzy!
I dwa oczka czarne, a na głowie garnek,
a na głowie garnek raz, dwa, trzy!


3. Słonko zaświeciło, śnieżek roztopiło,
śnieżek roztopiło, raz, dwa, trzy!
Więc się smuci Hanka, że nie ma bałwanka,
że nie ma bałwanka, raz, dwa, trzy!


4. Ulepiła Hanka nowego bałwanka,
nowego bałwanka raz, dwa, trzy!
Bardzo się cieszyła, wesoło tańczyła,
wesoło tańczyła raz, dwa, trzy!

TUPU, TUP PO ŚNIEGU

1. Przyszła zima biała, śniegu nasypała,
Zamroziła wodę, staw pokryła lodem,


Ref. Tupu, tup po śniegu,
Dzeń, dzeń, dzeń na sankach,
Skrzypu, skrzyp na mrozie  // # 2
Lepimy bałwanka.


2. Kraczą głośno wrony, marzną im ogony.
Mamy pusto w brzuszku, dajcie nam okruszków.


Ref. Tupu, tup po śniegu...

3. Ciepłe rękawiczki i wełniany szalik,
Białej, mroźnej zimy nie boję się wcale.


Ref. Tupu, tup po śniegu...

BIAŁA ZIMA

1. Napadało śniegu białego,
Na podwórko koło domu naszego.


Ref. Przyszła zima,
Biała zima.
Pada, pada śnieg.


2. Zasypało schody i ganek.
Pod oknami stoi biały bałwanek.


Ref. Przyszła zima...

3. Biały śnieżek z chmury wciąż leci
Zima sypie go w prezencie dla dzieci


Ref. Przyszła zima...

ZABAWY

CHODŹMY NA SANECZKI

1. Tak się zachmurzyło,
Słonko się zakryło,
Pada, pada śnieżek biały,
Dawno go nie było./  x2


2. Chodźmy na saneczki,
Chłopcy i dzieweczki.
Pojedziemy wszyscy razem
Z wysokiej góreczki./ x2


3.
Biegiem, biegiem, biegiem,
Razem z Panem śniegiem,
Przystaniemy na tej górce
Równiutkim szeregiem   /x2

4.
Pędzimy, pędzimy,
Nic się nie boimy,
Aż tu naraz bęc na śnieżek
I wszyscy leżymy  /  x2

ZIMA, ZIMA, ZIMA

Zima, zima, zima, Pada, pada śnieg.
Jadę, jadę w świat sankami,
Sanki dzwonią dzwoneczkami: dzyń, dzyń, dzyń! x3

Jaka pyszna sanna, parska raźno koń,
Śnieg rozbija kopytami.
Sanki dzwonią dzwoneczkami: dzyń, dzyń, dzyń! x3

Zasypane pola, śniegu cały świat.
Biała droga hen przed nami,
Sanki dzwonią dzwoneczkami: dzyń, dzyń, dzyń! x3

WIERSZE

BAŁWANEK
Magda Wygnańska

Chociaż małe rączki mam,
To bałwanka zrobię wam.
Z jednej piąstki zrobię nóżki,
Z drugiej brzuszek okrąglutki.
Na to uśmiechnięta twarz,
No i już bałwanka masz.

ZIMOWA WYLICZANKA

Czapka, szalik, łyżwy, sanki,
To są słowa wyliczanki.
Rękawiczki, narty, mróz,
Śniegu pełen wóz.

*                           *                            *                             *

ŚWIĘTA

PIOSENKI

ZIELONE CHOINKI

1. Choinki, choinki, zielone choinki,
Na wietrze kołyszą się.
Mróz pokrył je szronem, ich małe gałązki
Nie wiedzą gdzie schować się.

Ref. Może przyjdzie ktoś i zaprosi je,
Do swojego domu w czasie świąt,
By spędziły z nim, kilka pięknych chwil
I by miały własny ciepły kąt.

2. Choinki, choinki, zielone choinki,
Księżyca oświetlił blask.
Czekały na mrozie pod niebem gwiaździstym,
Aż wreszcie nadejdzie brzask.

Ref. Może przyjdzie ktoś i zaprosi je...

LIST DO ŚW. MIKOŁAJA

1. Drogi Mikołaju, piszę list do ciebie,
Wyślę go szybciutko, zaraz będzie w niebie.

Ref. Czy bardzo jesteś zajęty?
Bo już czas na prezenty.
(bis)

2. Drogi Mikołaju daj mamusi słońce,
Tacie gwiazdkę z nieba, cioci bzy pachnące.


Ref. Czy bardzo jesteś zajęty?
Bo już czas na prezenty.
(bis)

3. Drogi Mikołaju, dzieci tu czekają,
Cieszą się choinką, tańczą i śpiewają.


Ref. Czy bardzo jesteś zajęty?
Bo już czas na prezenty. (bis)

DO MIKOŁAJA

1. Przyjedź do nas Mikołaju
Z dalekiego kraju
Przywieź do nas na swych sankach
Białego bałwanka


Ref. I do tego klocki lego
Małe samochody
Lalki, misie, łyżwo-rolki
Truskawkowe lody


2. Potem usiądź między nami
I z ogromnej paki
Porozdawaj wszystkim dzieciom
Słodziutkie lizaki


Ref. I do tego klocki lego...

MIKOŁAJU ŚWIĘTY


1. Siedzę cichuteńko
Patrzę przez okienko.
Poruszyły się zasłonki.
Chyba już go widzę,
Chyba już go słyszę...
Zadźwięczały jego sanek dzwonki.


Ref. Dzyń, dzyń, dziń - Mikołaju święty.
Dzyń, dzyń, dziń - Przynieś nam prezenty.


2. Co to, co to, co to???
Kto to, kto to, kto to???
Pan Mikołaj już się skrada.
Ojej ja się boję,
Ojej ja się boję...
Ale bać się chyba nie wypada.

Ref. Dzyń, dzyń, dziń...

3.
Chyba coś stuknęło
Chyba coś puknęło,
Chyba to są renifery.
Wiozą Mikołaja,
Same niespodzianki.
Na które czekają wszystkie dzieci..
.

Ref. Dzyń, dzyń, dziń...

WIERSZE

PREZENT DLA MIKOŁAJA
Dorota Gellner

A ja się bardzo, bardzo postaram
I zrobię prezent dla Mikołaja.

Zrobię mu szalik piękny i nowy,
Żeby go nosił w noce zimowe.

I żeby nie zmarzł w szyję i w uszy,
Gdy z burej chmury śnieg zacznie prószyć.

Niech się ucieszy Mikołaj Święty,
Tak rzadko ktoś mu daje prezenty.


KIEDY PRZYJDZIE MIKOŁAJ

Wieje wiatr za oknem i śnieżny puch leci
Czekają na Mikołaja wszystkie grzeczne dzieci.
Janek i Danusia zasnąć nie chcą wcale.
Chcieliby się „oko w oko” spotkać z Mikołajem.

Sprawdzić czy ma białą brodę i czym podróżuje
kiedy śniegu jest za mało, gdy zima próżnuje.

Słychać dzwonki w dali - zamknijmy szybko oczy,
By Świętego Mikołaja znienacka zaskoczyć.

A śnieżne dzwoneczki tak pięknie grały,
Że wszystkie dzieci smacznie pozasypiały.

ZABAWY

SPOTKANIE NA POLANIE - MIKOŁAJ

Dziś spotkanie na polanie,
Wielkie, wielkie zamieszanie,
To Mikołaj on jest święty
Wszystkim dzieciom,
Grzecznym dzieciom da prezenty...
Witaj misiu, wejdź do środka,
Może innych gości spotkasz.
Puka ktoś...
Czy to nowy gość?

*                           *                            *                             *

JESIEŃ

PIOSENKI

CHOCIAŻ KAP, KAP, KAP

1.
Pada deszczyk, więc farbami,
Dziś namaluj słońce z nami.


Ref. Chociaż kap, kap, kap
Chociaż plum, plum, plum,
W koło deszczu słychać szum.
Chociaż kap, kap, kap,
Chociaż plum, plum, plum,
W koło deszczu słychać szum
.

2. Pada deszczyk z plasteliny.
Parasole ulepimy!


Ref. Chociaż kap, kap, kap...

3. Pada deszczyk, my z bibułki
Zróbmy tęczę, sklejmy chmurki!

Ref. Chociaż kap, kap, kap...


OWOCOWE PRZYSMAKI

1.
Mamy dziś apetyt wielki
na śliweczki słodkie,
nazbieramy do koszyka,
w sadzie za tym płotkiem.


Ref. Mniam, mniam, mniam, tralala
Jesień nam śliweczki da.
/ bis

2. Już złociste gruszki błyszczą
na wysokiej gruszy.
Zaraz wpadną w nasze ręce,
gdy wiatr je poruszy.


Ref. Mniam, mniam, mniam, tralala,
Jesień nam gruszeczki da.
/ bis

3. Na jabłoni ładnie rosną
rumiane jabłuszka.
Potrząśniemy gałązkami,
spadną do fartuszka.


Ref. Mniam, mniam, mniam, tralala,
Jesień nam jabłuszka da.
/ bis

JARZYNOWY WÓZ

Ref. Tur, tur, tur, tur, tur, tur,
Tur, tur, tur, tur, tur, tur, tur,
Jechał, jechał wóz,
Smaczne rzeczy wiózł,
Tur, tur, turkotał,
Smaczne rzeczy wiózł.


1. Tu marchew czerwona,
Kapusta zielona,
Rzodkiewek różowe kuleczki,
W złocistym kolorze słonecznik.

Ref. Tur, tur, tur, tur, tur, tur...

2. Tu strąki fasoli
I bobu do woli,
Szpinaku zielona tam góra,
I burak pąsowy jak burak.

CHODZI JESIEŃ
muz. i sł. Danuta i Karol Jagiełło

1. Chodzi jesień po ogrodzie, głaszcze każdy kwiat,
Aż tu nagle do ogródka psotny wietrzyk wpadł.

Ref. W głowie same psoty ma,
Dmucha, gwiżdże, dudni, gra,
Zrywa każdy złoty liść,
Z jesienią chce tańczyć dziś.   /
bis

2. Poprosiła pani jesień, aby grzeczny był,
Wietrzyk jej się nie posłuchał, dmuchał z całych sił.

Ref. W głowie same psoty ma...

3. Myśli wietrzyk co tu robić, dokąd mogę iść,
chyba muszę zerwać z drzewa jeszcze jeden liść.


Ref. W głowie same psoty ma...

BRZYDKA POGODA

1. Od rana dziś na polach mgła,
I brzydka jest pogoda
Zmoknięta wrona budzi się,
Po dziobie spływa jej woda.

Ref. A my mamy parasole,
Które zaraz rozłożymy,
Kolorowe pelerynki,
Więc się deszczu nie boimy
/bis

2. Znów ciemne chmury niosą deszcz,
Jesieni to uroda.
Na drzewie siedzi wrona zła,
A z piórek kapie jej woda...

Ref. A my mamy parasole,

 

KASZTANOWE LUDKI

1. Ele mele dutki,
Kasztanowe ludki.
Ten z listeczka ma kapelusz,
Tamten z kory butki.          /x2

2. Ele mele dutki,
Liściakowe łódki.
Ten już płynie po kałuży
Choć ma żagiel krótki.     /x2

3. Ele mele dutki,
Dzień jesienny krótki.
Przyszły dzisiaj do przedszkola
Kasztanowe ludki.
/x2

JESIENNA POLECZKA

1.
Spotkały się listeczki
Pod drzewem na polanie.
Podały sobie rączki
Na miłe powitanie.
Wtem psotny wietrzyk powiał
I wszystkie z nim listeczki
Wirują już wesoło
W rytm jesiennej poleczki.


Ref.
Hop-sa, hej! tra la, la,     
Wiatr jesienną polkę gra.
/x2

2.
Listeczki się zmęczyły,
Usiadły na planie,
Wiatr także chciał odpocząć,
Więc przerwał swe dmuchanie,
Lecz długo nie próżnował
I wszystkie z nim listeczki
Wirują już wesoło
W rytm jesiennej poleczki.


Ref.
Hop-sa, hej! tra la, la…

ZAJĄC TUP

Słowa: Ewa Stadmuller
Muzyka: Jędrzej Rochecki

Jestem zając, jak się patrzy, TUP, TUP, TUP
Do przedszkola mknę raz, dwa, trzy, TUP, TUP, TUP
Tu się fantastycznie czuje, TUP, TUP, TUP
Więc z radości przytupuję, TUP, TUP, TUP

Moja mama Zajączkowa TUP, TUP, TUP,
Do przedszkola iść gotowa, TUP, TUP, TUP
Pewnie by tu zostać chciała, TUP, TUP, TUP
Gdyby więcej czasu miała, TUP, TUP, TUP

Są w przedszkolu miłe panie, TUP, TUP, TUP
Rysowanie i śpiewanie, TUP, TUP,TUP
I zabawy śmieszne takie, TUP, TUP, TUP
Dobrze jest być przedszkolakiem! TUP, TUIP, TUP


*                                *                                       *

PODAJ RĄCZKĘ
Kasia Klich

1. Czasem między sobą pokłócimy się.
To nic przyjemnego, każdy o tym wie.
Jeśli się przydarzy znowu kłótnia nam,
Żeby ją zakończyć, dobry pomysł mam.


Ref: Podaj rączkę, podaj rączkę, podaj mi na zgodę
Podaj prawą, podaj lewą, podaj rączki obie
Potem ze mną zrób kółeczko, klaśnij cztery razy
I wracajmy jak najprędzej do naszej zabawy


2. Czasem między sobą pokłócimy się.
To nic przyjemnego, każdy o tym wie.
Bo po takiej kłótni bardzo przykro jest.
By wesoło było, zróbmy taki gest.

Ref: Podaj rączkę, podaj rączkę, podaj mi na zgodę

DZIEŃ DOBRY

Dzień dobry, dzień dobry, 
Dzień dobry dzieci.

Już słońce na niebie
Dla wszystkich świeci.
Zróbmy szybko koło
Będzie nam wesoło.

Dzień dobry, dzień dobry,
Dzień dobry dzieci.

WIERSZE

CHMURA

Miała chmura w płaszczu dziurę,
Którą zrobił wiatr.
Przez tę dziurkę,
Deszczyk ciurkiem
Padał kapu, kap…

Lecą z nieba krople mokre,
W deszczu tonie świat
A dzieciaki po kałużach
Skaczą chlapu, chlap.

Oj, nie żałuj deszczu chmuro,
Dobrze zrobił wiatr.
Bo jesienią wszystko moknie,
Mokry cały świat.


6 PARASOLI
Masażyk wg M. Bogdanowicz

Kiedy deszcz na dworze pada,
To w szatni stoi kolorowych
Parasoli gromada.
Ten pierwszy w esy-floresy
To parasol Teresy.
Drugi - czerwony w kółka
To parasol Jurka.
Trzeci - beżowy w kropki
To parasol Dorotki.
Czwarty - żółty w kwiatki
To parasol Beatki.
Piąty - w ciapki zielony
To parasol Ilony.
Szósty - niebieski w kratkę
Wybrał sobie Małgorzatkę.
Z Małgorzatką chodzi wszędzie
I czeka, aż deszcz będzie...

SMACZNE WARZYWA

Rudą marcheweczkę
Lubią wszystkie dzieci
a gdy ją wyciśniesz
zdrowy soczek leci
Ciach, ciach, ciach, pokroimy
Surówkę zrobimy.

Bo wszystkie warzywa
Jeśli tego nie wiesz
To są witaminki
Dla mnie i dla ciebie
Ciach, ciach, ciach, pokroimy
Surówkę zrobimy.

MASAŻYK JESIENNY

W górze wielki kłębek chmur,
Jest tam kilka dużych dziur.
Deszczyk kapie kap, kap, kap.
Łap kropelki w rączki łap.
Ty, deszczyku, nie płacz tak.
Idą dzieci człap, człap, człap.
Ich kalosze tup, tup, tup,
A w kałuży chupu, chlup.

KASZTANIĄTKA

Jesień przyszła do parku,
Przyniosła kasztany.
Każdy piękny, błyszczący,
Brązem malowany.
Będą z nich ludziki,
Małe kasztaniątka.
A dla ciebie zrobię
Z kasztanów zwierzątka.
Takie małe, takie małe,
Albo jeszcze mniejsze.
Takie duże, takie duże,
Albo jeszcze większe.

PRZED POSIŁKIEM

Wszyscy w kole tu stoimy,
Każdy kogoś rękę trzyma,
I smacznego już mówimy,
Tak jedzenie się zaczyna.
SMACZNEGO!

ZABAWY

KASZTANY

Wieje, wieje, wieje wiatr,
I porusza gałęziami,
I spadają w dół liście,
I spadają kasztany,     *    *   
I spadają w dół liście,
I spadają kasztany,    *    *
Szu, szu, szu…….

ZABAWA

Skaczemy jak zajączki
Biegamy jak pieski
Kroczymy jak słonie
Skaczemy jak żabki
Pływamy jak rybki
Fruwamy jak ptaszki
A teraz siadamy i się nie ruszamy.

GIMNASTYKA

Dzisiaj .... przyszła do nas,
Dała wszystkim znak.
Chcecie razem się zabawić?
No to zróbcie tak....
A jak????

PIŁECZKA /zabawa z rekwizytem/

Tańcz piłeczko moja,
Tańcz dziś dookoła,
Podskocz sobie raz i dwa.
Ja podniosę ręce,
Ty namaluj tęczę,
Tańczmy razem, gdy muzyka gra.

IDZIE ZUCH


1. Chciał pojechać zuch koleją,
Lecz koleje nie tanieją.
A, że nie miał zuch pieniędzy,
Pójdę pieszo, będzie prędzej.

Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha i do tyłu ciągnie zucha
Ale zuch się nie przejmuje i do przodu maszeruje

2. Przygotował zuch dwie ręce
Tylko, dwie bo nie miał więcej
Ręka lewa ręka prawa
Dla nas zuchów to zabawa

Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha...

3. Przygotował zuch dwie nogi
Do dalekiej ciężkiej drogi
Noga lewa noga prawa
Dla nas zuchów to zabawa.

Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha...

4. Przygotował zuch dwa oka
Takie wielkie jak u smoka
Oko lewe oko prawe
Czas już kończyć tą zabawę.

Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha...

Grupa III - ogłoszenia i aktualności

WKRÓTCE...

 

 • 7 czerwca (środa) O GODZINIE 16.30 PANIE WRAZ Z DZIEĆMI SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ NA UROCZYSTOŚĆ DNIA RODZICÓW i ZAKOŃCZENIA PRZEDSZKOLA.

 

*                     *                       *

TO JUŻ BYŁO...

 • 29 maja odwiedziła nas zaprzyjaźniona pani stomatolog. W tym roku szkolnym było to już ostatnie nasze spotkanie, na którym podsumowaliśmy naszą wiedzę o higienie jamy ustnej, zdrowym żywieniu oraz pracy stomatologa. Pani Małgosia zorganizowała nam min quiz z krokodylem, który cierpiał na ból zęba. Bawiliśmy się  wspaniale.
 • 26 kwietnia spotkaliśmy się z Tatą Małgosi. Dzięki przygotowanemu pokazowi multimedialnemu mogliśmy przeżyć niezwykłą przygodę z "Lotnictwem". Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o pierwszych pojazdach latających. Poznaliśmy zasady działania i sposób konstruowania lotni, balonu, sterowca, szybowca a także różnice  między myśliwcem a samolotem zwiadowczym. Dowiedzieliśmy się dlaczego helikopter startuje w pionie a samolot unosi się po rozbiegu, jak wyposażone, wielkie i z jaką prędkością mogą pokonywać odległości samoloty pasażerskie. Na zakończenie dzieci mogły zobaczyć jak działa i wygląda "Dron". Bardzo dziękujemy za to wyjątkowo interesujące i inspirujące spotkanie. Dzieci w tym dniu zainspirowane przez naszego gościa wykazywały się ogromną inwencją twórczą szczególnie w zakresie różnorodnych konstrukcji lotniczych. Serdecznie zapraszamy innych chętnych rodziców do prezentowania swoich zawodów i hobby :)
 • 11 kwietnia byliśmy na ostatnim seansie z cyklu spotkań pt.: „CHODZĘ DO KINA”. Gdzie poznaliśmy niezwykłą czarownicę która, dzięki swej życzliwości i dobroci zdobyła czworo wspaniałych i niezawodnych przyjaciół. Również doświadczaliśmy kilku niezwykłych przygód w gronie Gałgankowych przyjaciół a wspólnie z rybakiem poczuliśmy smak rozstania z przyjacielem. Tak dzięki zaprezentowanym bajką mogliśmy zgłębiać tematykę przyjaźni.

 • 15 marca byliśmy gośćmi Taty Maksa P. na jego stoisku z oświetleniem w "Astrze". Z zainteresowaniem słuchaliśmy informacji na temat działania prezentowanych nam urządzeń. Oglądaliśmy przeróżne rodzaje żarówek oraz innych elementów wspomagających i wzbogacających ich działanie. Mogliśmy również zobaczyć na żywo jak wygląda praca sprzedawcy. Bardzo dziękujemy za pokazanie nam  swojego miejsca i sposobu pracy oraz urocze i zabawne ruchome kwiaty zasilane energią słoneczną. 
  Zapraszamy serdecznie innych rodziców do prezentowania swoich zawodów lub hobby :)
  Krasnale i Pani. 

 • 8 marca z samego rana wyruszyliśmy do DH Astra na gościnne występy z okazji Dnia Handlowca. Przedstawiliśmy program artystyczny, który bardzo podobał się pracownikom Astry i każdemu wręczyliśmy kwiatka. W zamian otrzymaliśmy gromkie brawa, najlepsze życzenia, upominki oraz wielki worek cukierków.

 • 7 marca odwiedziliśmy Bibliotekę Ikar odpowiadając na zaproszenie na Bajeczki z walizeczki opowiadane przez P.Klaudię, która wykorzystując walizkę, w której to mieszkali bohaterowie bajki opowiedziała nam piękną historię o szczęściu. Mogliśmy się przekonać, że szczęśliwym człowiekiem nie jest ten, który posiada bogactwa i pieniądze lecz ten, który ma przy sobie prawdziwych przyjaciół.

 • 20-24.02 w związku z omawianym tematem: Poznajemy różne zawody dowiedzieliśmy się wiele interesujących rzeczy o zawodach jakie wykonują ludzie w naszym otoczeniu. Pierwszym z nich był zawód kasjera, sprzedawcy. Wcieliliśmy się w rolę urządzając w naszej sali sklep spożywczy w którym znajdowały się produkty, ceny, kasa oraz pieniądze wyprodukowane przez dzieci :). Kupowaliśmy, liczyliśmy i płaciliśmy. Nikt nie dał się oszukać i czekał na resztę jeśli taka miała mu zostać wydana. Zabawa w sklep stała się ulubioną zabawą podczas tego tygodnia. W środę odwiedziła nas pracownica straży miejskiej i przeszliśmy przyspieszony kurs udzielania pierwszej pomocy. Byliśmy prawdziwymi ratownikami i uratowaliśmy wszystkie fantomy. W czwartek poznaliśmy zawód krawcowej, który przybliżyła nam pani Ania przyjeżdżając z własną maszyna i całym oprzyrządowaniem. Pani Ania pobrała miary i angażując dzieci, wspólnymi siłami uszyliśmy dziewczęcą spódniczkę i chłopięce szorty, które zostały w jednym z naszych kącików i służą do zabawy.  Natomiast w piątek kolejnym gościem był pan Tadeusz- z zamiłowania pszczelarz. Opowiedział nam o swoim hobby, dowiedzieliśmy się o życiu pszczół, o ich ważnej roli, widzieliśmy prawdziwy ul i przedmioty niezbędne pszczelarz owi do pracy. Dowiedzieliśmy się jak powstaje miód i wszyscy mogliśmy go posmakować. Do wyboru mieliśmy miód: akacjowy, rzepakowy i lipowy. Na pamiątkę dostaliśmy po kawałku pszczelego wosku. Tydzień był pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Czekamy z niecierpliwością na rodziców, którzy również mieliby ochotę podzielić się swoimi pasjami i przybliżyć nam swoje zawody.

 • 15.02 (środa) byliśmy na kolejnym Spotkaniu z ciekawą książką w Bibliotece Ikar. W związku z nadchodzącym "Dniem kota", Pani Mariola wraz z Kicią Kocią, bohaterką serii dziecięcych książeczek, opowiedziała nam kilka ciekawostek o tych zwierzakach. Na zakończenie zajęć każdy samodzielnie wykonał swojego papierowego kociaka.
 • 09.02 (CZWARTEK) odbyło się zebranie podsumowujące półroczną prace grupy. Dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność.
 • 6 lutego byliśmy już na trzecim spotkaniu z cyklu " Chodzę do kina" w kinie Nowe Horyzonty. Zobaczyliśmy kolejna część przygód Kacpra i Emmy tym razem podczas ich wspólnego wyjazdu na ferie zimowe. Był to bardzo wzruszający film o przyjaźni i wierze w siłę rodziny.
 • 31 stycznia obejrzeliśmy w Teatrze Lalek przepiękny spektakl o przygodach Małego Słoniątka poszukującego odpowiedzi na wciąż nurtujące go pytania. Dzięki jego dociekliwości dowiedzieliśmy się do czego może służyć słoniowa trąba. W przepięknej scenerii bajkowego świata poznaliśmy również historie oswajania dzikich zwierząt przez człowieka. Po spektaklu spotkaliśmy się z jednym z aktorów, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam swoja pracę. Dzieci mogły stanąć na scenie, zajrzeć za kulisy, przymierzać maski i oczywiście zadawać nurtujące je pytania związane z pracą aktora i teatrem.
 • 26 stycznia korzystając z zaproszenia nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 118 mieliśmy okazję uczestniczyć w Gali Poezji Lotniczej. Uczniowie z młodszych klas recytowały wiersze. Widzieliśmy rownież pokaż tańców / towarzyskich oraz hip-hopowych/. Zostaliśmy zaproszeni do jednej z klas trzecich gdzie uczniowie przygotowali dla nas materiały do wykonania pamiątkowej pracy plastycznej i pomogli ją zrobić. Znalazła się nawet chwila na swobodne obejrzenie sali i zabawę zabawkami. Byliśmy zachwyceni.
 • 25 stycznia gościliśmy nasze kochane babcie i dziadków. Dzieci zaprezentowały im program artystyczny z okazji ich święta oraz obdarowały wcześniej wykonanymi laurkami. Dzieci były szczęśliwe z obecności ukochanych osób, a dziadkowie zachwyceni swoimi wnuczętami. Dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie poczęstunku.
 • 18 stycznia byliśmy na kolejnym Spotkaniu z ciekawą książką w zaprzyjaźnionej bibliotece Ikar. Tym razem wyruszyliśmy w kosmos z ciekawym opowiadaniem Kicia kocia w kosmosie. Przy okazji poznaliśmy układ planetarny oraz stworzyliśmy piękną pracę plastyczną, którą każdy czytelnik będzie mógł obejrzeć podczas wizyty w bibliotece.
 • Bożonarodzeniowe warsztaty 14 grudnia spędziliśmy w przemiłej atmosferze przedświątecznych przygotowań, ozdabiając piernikowe wypieki. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność.
 • 9 grudnia byliśmy na kolejnym w tym roku spotkaniu z cyklu Chodzę do kina. Oglądaliśmy zestaw filmów krótkometrażowych: Mamo, Tato, chodzę do kina. Opowiadających o sile przyrody, mocy wspólnota i o tym jak to jest mieć rodzeństwo.

 • 16 listopada byliśmy na kolejnym Spotkaniu z ciekawą książką. Tym razem usłyszeliśmy niezwykle pobudzające wyobraźnię opowiadanie Iwony Chmielewskiej Kłopot. A tym kłopotem była plama...i to co z tej plamy powstało. Potem każdy z nas otrzymał swoją plame i musiał poruszyć wyobraźnią istworzyć coś niesamowitego.
 • 27 października odbył się spektakl przygotowany przez Fundację Nakrętkowo o tematyce niepełnosprawności. Tematem przedstawienia było Dziecięce Porażenie Mózgowe. Spektakl ma na celu uczenie dzieci tolerancji osób niepełnosprawnych.
 • 21 października delegacja dzieci z grupy III reprezentowała nasze przedszkole na Gali Podsumowującej XI edycję projektu Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci. W tym roku otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii: Przedszkola za wszystkie działania ekologiczne organizowane w naszym przedszkolu w ubiegłym roku!
 • 20 października byliśmy na pierwszym w tym roku spotkaniu z cyklu Chodzę do kina. Oglądaliśmy film Kacper i Emma najlepsi przyjaciele opowiadający o prawdziwej przyjaźni oraz znaczeniu wyobraźni w życiu zarówno dziecka jak i dorosłego.

 • 14 października wraz z całą społecznością przedszkolną uroczyście obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Wraz z innymi grupami zaprezentowaliśmy program artystyczny na który składała się inscenizacja teatralna wraz z piosenkami oraz tańcem. Wszyscy elegancko ubrani pięknie się zaprezentowaliśmy i życzenia wszystkich pracownikom składaliśmy. Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom za pamięć oraz miłe słowa.
 • 5 października byliśmy na pierwszym w tym roku przedszkolnym "Spotkaniu z ciekawą książką". Pani Mariola przypomniała nam, że Wrocław jest miastem w którym znajduje się mnóstwo mostów, mogliśmy obejrzeć i rozpoznać je na ilustracjach.Poznaliśmy również legendę o Mostku Czarownic i mieliśmy okazję w grupach zbudować mosty z udostępnionych materiałów tj. klocki, tektury, papier. Oczywiście potem trzeba było sprawdzić czy most jest solidny i czy przejadą po nim plastikowe samochody. Trzeba przyznać, że wszystkie mosty były bardzo oryginalne.

 

Więcej artykułów…